Uroczystości w Polskiej Szkole Dokształcającej w Montville, New Jersey
W sobotę 9 listopada 2024 roku, z okazji Dnia Niepodległości Polski, przedstawiciele organizacji Freedom and Solidarity spotkali się z polonijną młodzieżą. Byli działacze Solidarności, Zbigniew Pałamar oraz Zbigniew Wieczorek, mieli zaszczyt wziąć udział w uroczystych obchodach tego ważnego święta w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Jana Pawła II, która działa w Montville, New Jersey od 2006 roku.
Uroczystości rozpoczęły się od pięknie przygotowanej akademii. Pod czujnym okiem nauczycieli uczniowie zaprezentowali wzniosły program słowno muzyczny. Dzieci i młodzież występując wzmocnili wyjątkowy charakter obchodów, które zakończono wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego w ramach akcji “Szkoła do Hymnu”, w której uczestniczą polonijne szkoły na całym świecie. Widok polskich dzieci, w wielu przypadkach urodzonych w Stanach Zjednoczonych, intonujących dźwięki hymnu narodowego, wzbudzał wzruszenie wśród zebranych, a zaangażowanie rodziców i nauczycieli w przygotowanie dzieci dodawało jeszcze większej rangi temu wydarzeniu.
Po zakończonej akademii, Zbigniew Wieczorek i Zbigniew Pałamar pozostali na sali, by porozmawiać z uczniami starszych klas na temat znaczenia niepodległości oraz roli Solidarności w historii Polski.
Wieczorek przypomniał historię odzyskania niepodległości, prowadząc młodzież od 1918 roku poprzez dramatyczne wydarzenia drugiej wojny światowej, zwracając uwagę na ważne momenty z historii PRL, które zaowocowały powstaniem Solidarności. W tym kontekście szczególnie podkreślił znaczenie dat z Pomnika Solidarności, odsłoniętego w 2024 roku w amerykańskiej Częstochowie. Pomnik ten, jako symbol dążeń do wolności i demokracji, ma na celu utrwalenie pamięci o walce polskiego społeczeństwa o niepodległość. Podkreślił, że niepodległość Polski nie jest wartością daną raz na zawsze, a współczesna młodzież ma obowiązek dbać o nią w przyszłości.
Z kolei Zbigniew Pałamar opowiedział o powstaniu Solidarności i wprowadzeniu stanu wojennego, dzieląc się osobistymi doświadczeniami z tamtych czasów. Jego relacje o trudnych realiach życia działaczy Solidarności wywarły głębokie wrażenie na młodej widowni, która z uwagą wsłuchiwała się w tę część historii, współtworzoną przez zaproszonych gości.
Na zakończenie spotkania, wśród uczestników zostały rozlosowane cztery nagrody, ufundowane przez organizację Freedom and Solidarity, mające na celu upamiętnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Akcja ta z pewnością zachęci młodzież do dalszego zgłębiania historii Polski oraz jej niepodległości.
Uroczystość w Polskiej Szkole Dokształcającej w Montville udowodniła, jak ważne jest pielęgnowanie narodowej tożsamości oraz historii. To wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci zarówno młodzieży, jak i nauczycieli, a także byłych działaczy Solidarności, którzy z pasją dzielili się swoją historią i doświadczeniami.
Zbigniew Wieczorek