Mamy zaszczyt zaprosić Was do nowo powstałej w New Jersey organizacji Freedom and Solidarity, założonej przez działaczy uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności ze stanu Connecticut, Massachusetts, New Jersey, Nowy Jork. Naszą misją jest kontynuacja ducha walki o wolność, demokrację i prawa człowieka, które były fundamentem ruchu Solidarności. Obecnie po latach zrzeszyliśmy się i pragniemy zadbać o nasze dobre imię.


 

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polski, niezgodnie z obowiązującą w tym czasie Konstytucją PRL. Został on zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony dopiero 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano około 10 tysięcy działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” w tym 300 kobiet. W czasie jego trwania życie straciło około 56 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku (IPN 2006r.). Powszechną praktyką było zwalnianie działaczy NSZZ „Solidarność” z pracy i zmuszanie ich do emigracji z kraju.
Nieznana pozostaje także liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztw czy podczas demonstracji ulicznych, czy też w efekcie braku możliwości wezwania pomocy z powodu zablokowania połączeń telefonicznych.

Uroczystość oddania hołdu ofiarom stanu wojennego w Doylestown, PA
8 grudnia 2024 roku o godzinie 11:30, na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, pod Pomnikiem Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności, zgromadziło się wiele osób oraz przedstawicieli różnych organizacji polonijnych.
Wśród uczestników uroczystości znaleźli się:
- Jadwiga Kopala, reprezentująca Komitet Parady Pułaskiego,
- Pułkownik Mateusz Jaworski z Attachatu Obrony RP w Waszyngtonie,
- Przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z New Jersey,
- Uczniowie oraz dyrekcja Polskiej Szkoły Dokształcającej Gniazda 946 Sokołów Polskich w Ameryce z Monville, New Jersey, w tym Elżbieta Laskowska,
- Członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, w tym Bogusława Huang i Regina Klimczuk,
- Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego „Świat”,
- Członkowie Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego,
- Działacze Stowarzyszenia Freedom and Solidarity oraz Stowarzyszenia Pamięć, które reprezentowała Pani Ewa Tymińska.
Zebrani złożyli wieńce, kwiaty i zapalili znicze. Pomnik ozdobiły flaga narodowa i Solidarności.

W krótkim wystąpieniu przedstawiciel Stowarzyszenia Freedom and Solidarity, Zbigniew Pałamar, opowiedział swoją osobistą historię związaną z wydarzeniami oraz konsekwencjami stanu wojennego, które dotknęły jego życie i całej jego rodziny.
Głos zabrała także Pani Ewa Tymińska, która odczytała list Grzegorza Tymińskiego, nieobecnego na uroczystości w którym nakreśliła tło historyczne tamtych wydarzeń.
Andrzej Burghardt, przedstawiciel KPA mówiąc o stanie wojennym z 1981 roku, nawiązał do obecnych wydarzeń w Polsce, przypominając, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba o nią walczyć każdego dnia.
Po wspólnej modlitwie pod pomnikiem, zebrani udali się na uroczystą mszę świętą do sanktuarium.

Uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy św.którą celebrował Oj. Krzysztof Wieliczko – prowincjał zgromadzenia, w asyście Oj. Bartłomieja Marciniaka. Po mszy św. nastąpiła część artystyczna. Z pięknym programem wystąpili uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej Gniazda 946 z Monville, New Jersey. Poezja okresu stanu wojennego była przeplatana występem artysty-piosenkarza Wojtka Bonarowskiego, który zaprezentował patriotyczne utwory oraz własne kompozycje.

Po mszy uczestnicy udali się do sali jadalnej na wspólny posiłek, co stworzyło okazję do wymiany myśli i opinii na temat bieżących spraw. Rozmowy były gorące, a uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami na temat zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce. Jeden z obecnych kapłanów podkreślił znaczenie jedności w Polonii, wartość spokoju i rozwagi, a także konieczność angażowania się w proces wyborczy.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Freedom and Solidarity, powołane przez byłych działaczy Solidarności, oraz Stowarzyszenie Pamięć, które działa od 2017 roku. To stowarzyszenie kontynuuje działalność Portalu Pamięć.us i koncentruje się na upamiętnieniu bohaterów walki o wolność oraz edukacji młodszych pokoleń.
Celem wydarzenia było upamiętnienie ofiar stanu wojennego, który rozpoczął się 13 grudnia 1981 roku, oraz zacieśnienie więzi wśród Polonii. Uroczystość miała także inspirować młodsze pokolenia do pielęgnowania pamięci o kluczowych wydarzeniach w historii Polski.

Uroczystość zakończyła się późnym popołudniem, pozostawiając uczestników z poczuciem dobrze spędzonego czasu w jedności i modlitwie. Uczestnicy wracali do swoich domów, wzbogaceni o nowe doświadczenia i umocnieni w poczuciu wspólnoty. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz uczestników, wydarzenie to miało istotne znaczenie dla podtrzymywania pamięci o wydarzeniach, które ukształtowały współczesną Polskę oraz dla integracji społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych.
W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim przybyłym, organizatorom, Ojcom Paulinom, przedstawicielom wszystkich organizacji polonijnych, młodzieży, artystom oraz tym, którzy poświęcili swój czas i wysiłek. Dziękuję także tym, którzy w modlitwie prosili o łaskę dla ofiar stanu wojennego z 1981 roku.
Wyrażam moją wdzięczność w imieniu własnym, Stowarzyszenia Freedom and Solidarity oraz Stowarzyszenia Pamięć.
Zbigniew Wieczorek
Stowarzyszenie Freedom & Solidarity