Pomnik Solidarności
22 września 2024 roku Doylestown w stanie Pensylwania stał się świadkiem ważnej ceremonii odsłonięcia pomnika poświęconego bohaterom walki o niepodległość Polski w latach po 1945 oraz bohaterom ruchu
„Solidarność”. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli polonijnej społeczności, lokalnych władz, przedstawicieli polskiego życia politycznego oraz zaproszonych gości, w tym dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Antoniego Macierewicza.
Pomnik, który został odsłonięty, stanowi hołd dla osób walczących o wolność Polski od końca II wojny światowej, de facto od 1944 do 1945 roku, kiedy to Polacy zmagali się również z reżimem komunistycznym. Zbudowano go dzięki zaangażowaniu Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, którego przewodniczącym jest Tadeusz Antoniak. Pomnik przypomina o odwadze, determinacji i poświęceniu tych, którzy walczyli o demokratyczne wartości oraz suwerenność Polski. Na kolejnych stopniach pomnika umieszczono daty ważnych zrywów niepodległościowych: 1956 rok – wydarzenia „Poznańskiego Czerwca”;
1966 rok – 3 maja, kiedy to tysiące Polaków ze wszystkich zakątków kraju modliły się na jasnogórskich błoniach przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, dziękując za tysiącletnią obecność chrześcijaństwa na naszych ziemiach oraz zawierzając Bogu Ojczyznę na kolejne Millenium;
1968 rok – wydarzenia z marca, strajki studenckie przeciwko cenzurze i represjom;
1970 rok – grudniowe strajki na Wybrzeżu;
1976 rok – strajki w Radomiu, Ursusie czy Płocku, a także w wielu innych miastach, związane z radykalną podwyżką cen żywności; oraz data
1980-1981 roku – powstanie Solidarności, Porozumienia Sierpniowe i wprowadzenie stanu wojennego, nad którymi góruje napis „Solidarność” oraz krzyż.
„Pomnik przypomina o wszystkich zrywach społeczeństwa polskiego przeciwko systemowi komunistycznemu oraz o tym największym – ruchu Solidarność, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie” – jak przypomniał Tygodnik „Solidarność”.
Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się około godziny 15:40, w otoczeniu wzruszającej atmosfery i obecności wielu osób, które przyjechały, aby oddać hołd bohaterom, po przybyciu Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
Poświęcenia pomnika dokonał biskup Witold Mroziewski.
Monument powstał dzięki inicjatywie Janusza Kudełko – działacza Solidarności, członka organizacji Freedom and Solidarity, zrzeszającej byłych działaczy Solidarności w USA. Po raz pierwszy zgłosił on ten pomysł podczas spotkania w gościnnych progach placówki weteranów SWAP #111 im. Gen. Józefa Hallera w New Britain, które odbyło się 18 lutego 2023 roku. Tam zebrała się 11-osobowa grupa byłych działaczy „Solidarności” oraz przedstawicieli opozycji antykomunistycznej. Celem tego spotkania była dyskusja na temat budowy pomnika Solidarności oraz założenie formalnej organizacji byłych działaczy Solidarności, która działa jako Freedom and Solidarity od 2024 roku.
Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił: „To symboliczna klamra mojej zaszczytnej drogi prezydenckiej, która w USA rozpoczęła się wizytą w 2016 roku tutaj, w amerykańskiej Częstochowie – powiedział. Przypomniał, że wówczas odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych, a dziś wspólnie z rodakami ma zaszczyt uhonorować powojennych bohaterów i pokolenie Solidarności.”
„Dlatego cieszę się ogromnie, że są tutaj obecni ci, którzy rzeczywiście w Polsce, wówczas zniewolonej, odważnie walczyli o wolność – tym pokoleniom ’66, ’68, ’70, ’76, ’80, ’81 roku, na czele z Panem Januszem Kudełką i Panem Ministrem Antonim Macierewiczem – chcę powiedzieć także wszystkim, którzy przez cały czas byli tutaj, w Ameryce, za oceanem: także wy jesteście bohaterami tej niepodległej, wolnej Polski, która jest dzisiaj, i tego, że tę niepodległość odzyskała.”
„Dziękuję Wam wszystkim – pokoleniom moich rodaków, którzy często byli zmuszeni przyjechać tutaj i pozostać, mimo ogromnej woli powrotu do Ojczyzny, którzy tu się urodzili i zostali wychowani przez swoich rodziców w duchu polskości oraz pamięci, z językiem polskim, polską historią i polską tożsamością; z poczuciem nieustannego starania się o tę Ojczyznę za oceanem, Ojczyznę pradziadków i dziadków; aż wreszcie temu najmłodszemu pokoleniu, które dzisiaj dorasta, a które cały czas pamięta o swojej ojczyźnie. Dziękuję Wam, ponieważ to także dzięki Waszemu wsparciu odzyskaliśmy wolność w 1989 roku. I w 1999 roku zostaliśmy przyjęci do NATO, co dzisiaj stanowi fundament naszego bezpieczeństwa, na którym budujemy umocnienie bezpieczeństwa naszej ojczyzny, także poprzez modernizację Polskich Sił Zbrojnych we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Pragmatyzm polityczny jest prosty: jeżeli są setki tysięcy, miliony głosów, to to środowisko się liczy i jego sprawy mają znaczenie. Jeżeli tych głosów nie ma, to środowisko jest pomijalne. Czyńcie wszystko, aby środowisko polskie, Polaków w Stanach Zjednoczonych, stało się środowiskiem absolutnie niepomijalnym. Niech temu służy ten pomnik, niech temu służy ta pamięć, niech także Wasze poczucie, które chciałbym, abyście z całą mocą mieli: że wspólnie z nami niesiecie w rękach losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, za oceanem, ale Wasz głos – w szerokim tego słowa znaczeniu, także głos w sprawie Polski – ma znaczenie. Ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszej wolności oraz dla naszego trwania tutaj i takimi, jakimi jesteśmy.
Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszą ojczyznę! Panie Boże, błogosław Polskę! Panie Boże, błogosław Amerykę! Cześć i chwała bohaterom! – zakończył Prezydent.
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaznaczył rolę, jaką historie ludzkie odgrywają w budowaniu tożsamości narodu, podkreślając, że tam, gdzie jest symbol krzyża i napis "Solidarność", jesteśmy my, odpowiedzialni za narodową pamięć, za Polskę wolną i niepodległą po roku 1989, która rodziła się w bólach transformacji. „Nasz kraj został ocalony dzięki tym, którzy walczyli po roku 1945. Ale dziś w Polsce wciąż musimy walczyć o prawdę w narodowej pamięci. Wciąż musimy walczyć z komunistyczną propagandą, która wraca do polskiego rządu i do podstawy programowej” – dodał.
Antoni Macierewicz przypomniał znaczenie walki o prawdę i wolność w trudnych czasach. Wystąpienia gości były przerywane oklaskami, a publiczność z zainteresowaniem obserwowała przebieg uroczystości.
21 września 2024 roku w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown odbyło się Forum Polonijne „Marsz do Solidarności” z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz wielu zaproszonych gości.
Polską Solidarność reprezentowała pani Bogumiła Stec-Świderska, za-ca przewodniczącego ZR i sekretarz ZR NSZZ Solidarność Regionu Rzeszowskiego. Jako wspaniała przedstawicielka Solidarności Polskiej, przywiozła do USA nie tylko wspomnienia, ale również żywy dowód na to, że ideały Solidarności wciąż żyją w naszych sercach i warto o nie walczyć.
Prezes Freedom and Solidarity, Zbigniew J. Wieczorek, podziękował w e-mailu do pani Bogumiły Stec-Świderskiej za przypomnienie, czym jest prawdziwa solidarność, oraz za to, że w dniu odsłonięcia pomnika mogła z dumą reprezentować polską Solidarność oraz wszystkich byłych działaczy „Solidarności” u boku polskich polityków i prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Odsłonięcie pomnika bohaterów walki o niepodległość Polski oraz ruchu „Solidarność” w Doylestown to ważny krok w kierunku utrwalania pamięci o tych, którzy nie zawahali się walczyć za wolność i godność. Pomnik nie tylko honoruje bohaterów przeszłości, ale również przypomina o wartościach takich jak jedność, odwaga i determinacja, które są aktualne w dzisiejszym świecie.
Dla polonijnej społeczności w Stanach Zjednoczonych ceremonię tę będziemy pamiętać jako moment jedności i wspólnego świętowania dziedzictwa. Wierzymy, że pomnik stanie się miejscem refleksji, edukacji oraz dialogu, inspirując kolejne pokolenia do działania na rzecz wolności i sprawiedliwości, a także do pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy oddali swoje życie za naszą przyszłość, a dziś powracają jako wzorzec działania dla ratowania Ojczyzny i naszej cywiliza