Freedom and Solidarity



 

Działacze opozycji Solidarności, którzy obecnie mieszkają na emigracji w USA, stanowią grupę ludzi, którzy odgrywali ważną rolę w walce o demokrację w Polsce podczas komunistycznego reżimu. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu z nich zmuszonych było opuścić kraj.
Po latach w Stanach Zjednoczonych ci byli działacze Solidarności, zdecydowali się połączyć siły i założyć organizację Freedom and Solidarity. Celem organizacji jest promowanie wolności, solidarności, poprzez działania edukacyjne, inicjowanie debat i konferencji oraz aktywność lobbingową. Freedom and Solidarity stara się przyczynić do promocji wspólnych wartości demokratycznych i poszanowania praw człowieka. Ta praca jest zarówno kontynuacją dziedzictwa bohaterskich działań z przeszłości, jak i wyrazem engagementu na rzecz tworzenia lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.
Nasza Freedom and Solidarity jest zatem symbolem niezłomnej walki o wolność, solidarność i demokrację, które są fundamentem ludzkiego postępu i godności. Działacze opozycji Solidarności, którzy tworzą tę organizację, nadal pozostają aktywnymi obrońcami praw człowieka i demokratycznych przemian. Ich praca inspiruje i przypomina nam o nieustającej potrzebie zaangażowania w obronę fundamentów demokracji i wartości humanitarnych na świecie.
 
W sobotę 18-lutego 2023r. w gościnnych progach placówki weterańskiej SWAP #111 im. Gen Józefa Hallera w New Britain, która istnieje już 102 lata, zebrała się 11 osobowa grupa byłych działaczy "Solidarności" jak również działaczy opozycji antykomunistycznej.

Przybyli:
Adam Urbańczyk, Kazimierz Kochanowicz, Robert Iwanicki, Marian Czarnecki, Janusz Kudełko, Grzegorz Michalski, Zbigniew Wieczorek, Zbigniew Pałamar, Kazimierz Szmigiel, Wiesław Wierzbowski, Michał Wroński. Przybyli oni ze stanów CT, MA, NJ, NY.
Wszyscy wymienieni brali udział w strajkach sierpniowych 1980 roku, byli więzieni w stanie wojennym wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRONa) na czele z gen W. Jaruzelskim, czy też byli aktywnymi działaczami opozycji antykomunistycznej. W tym czasie aresztowano ok. 10 tys. działaczy Solidarności umieszczając ich w różnych więzieniach-ośrodkach odosobnienia na terenie całej Polski.
 
 
Celem spotkania było:
 
Budowa pomnika Solidarności.
Powołanie do życia organizacji byłych działaczy Solidarności i opozycji anty-komunistycznej.
 
Zdjęcia ze spotkania